Останніми тижнями три ключові фігури в украинській армії публічно проаналізували ситуацію в Україні, причому кожен із них висловив свою власну точку зору.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський в інтерв’ю The Guardian заявив, що втрати Кремля втричі перевищують українські, а на окремих напрямках – навіть більше. «Для нас дуже важливо зберегти життя наших солдатів. Ми не захищаємо руїни на смерть», – сказав Сирський. Він протиставив свою тактику ведення бою тактиці, яку використовують російські війська, відомі тим, що жертвують величезною кількістю піхоти, щоб виграти 100-200 метрів.
Після двох із половиною років початку повномасштабного вторгнення Росії головнокомандувач України визнає, що росіяни набагато краще забезпечені. У них усього більше: танків, бойових машин піхоти, солдатів. Також Сирський наголосив, що армія Росії з початку вторгнення зросла зі 100 до 520 тисяч, а до кінця 2024 року їхня чисельність має досягти 690 тисяч осіб. Цифри щодо України не були оприлюднені.
За даними Генштабу ЗСУ, з початку війни втрати російської армії склали понад 570 тисяч осіб. Сирський відмовився коментувати слова президенту Володимира Зеленського, який у лютому 2024 року стверджував, що під час повномасштабного вторгнення Росії загинули 31 тисяча українських військових.
В ексклюзивному інтерв’ю Сирський визнав, що ситуація на фронті дуже складна. Водночас він описав повзучі перемоги Росії як тактичні – тобто це локальні досягнення, а не оперативний прорив.
Говорячи про військову економіку Росії, голова військової розвідки України (ГУР) Кирило Буданов в інтерв’ю The New Voice of Ukraine зазначив, що є недоліки, з якими буде важко впоратися, але все можна відновити. «Найголовніше з російських втрат – професійний людський ресурс, ось на це піде багато років. Скажімо правду: вони ще до осені 2022 втратили всю професійну армію. Тепер вони воюють мобілізованими, зеками – ким завгодо,» – наголосив Буданов.
За словами Буданова, Кримський міст – найважливіший логістичний вузол для Москви. Крім того, він несе і сакральний сенс для Росії, і є символом окупації; його знищення набагато глибше та важливіше, ніж удар по ешелону у вигляді 60 вагонів техніки у повному складі. «Росіяни мають тисячі одиниць техніки, а міст – один», – зазначив він. Крим для Росії перестав бути «непотоплюваним авіаносцем», а став незручною територією. Кримський міст втратив більшу частину своєї практичного значення, проте він залишається символічною опорою російського режиму, зазначив Буданов.
Посол України в Великій Британії, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний 21 липня мав виступ в Королівському інституті об’єднаних служб – The Royal United Services Institute (RUSI). назвав війну в Україні війною перехідного періоду.
«Звертаючись до подій 2022-2024 років вже десятирічної війни України з Росією, треба чесно сказати людству – що саме відбувається і до чого людство має бути готовим. Вільні та демократичні нації та їхні уряди мають прокинутися й задуматися: як захистити своїх громадян та їхні країни. (…) Насамперед воєн необхідно уникати! Але якщо війна все ж таки прийде, необхідно бути до неї готовим», сказав Залужний, посилаючись на давньоримське прислів’я ’Si vis pacem, para bellum’ – хочеш миру – готуйся до війни.
За словами Залужного, саме готовність до війни потрібно розглядати як величезний комплекс заходів, який охоплює не лише суто військові аспекти, а й усі сфери діяльності держави. «Чи не найскладніша й найважливіша складова – це готовність суспільства, що ґрунтується на чесній і прозорій комунікації між урядом і людьми.», зазначив він.
Залужний переконаний, що розпочався новий етап у формах та способах воєнних дій, додавщи, що технології найімовірніше, стануть вирішальними в цій війні, та саме технології мають забезпечити стійкість української нації.
Важко сказати, чи буде доречною будь-яка з цих трьох оцінок, коли перспектива миру нарешті з’явиться у фокусі. Тим часом DeepState в своєму новому інформаційному матеріалу від 1 серпня пише, що «Ворог окупував Тимофіївку та просунувся біля Красногорівки, Пантелеймонівки, Іванівки, Желанного, Веселого та в Нью-Йорку». Це також означає, що ми, як і раніше, будемо проливати сльози за жертвами.
Leave a Reply