Хто насправді визначає зовнішню політику України?

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак дав інтерв’ю «Європейській правді», у центрі якого була зовнішня політика.

Із цього інтерв’ю стало зрозуміло, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба – абсолютно неважлива особа в українському уряді, що викликає запитання не тільки щодо його ролі та повноважень, а й щодо того, як функціонує МЗС України та держава загалом.

«Складно, а може, й неможливо знайти у чинній українській владі посадовця, який мав би більш суперечливий імідж, ніж керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Опоненти зазвичай дорікають, що Єрмак має дуже високі повноваження і на формування політики держави часто має більше впливу, ніж профільні міністри. Андрій Єрмак надзвичайно активний і у сфері зовнішньої політики. Контакти з Білим домом, Саміти миру, президентські переговори – це лише частина тем, де його роль де-факто є ключовою.», йдеться у передмові до інтерв’ю, одразу ж підходячи до суті феномена, який уособлює Андрій Єрмак.

«У багатьох країнах, наприклад у США, президенти делегують дуже багато питань радникам з національної безпеки чи зовнішньої політики. В нас такий формат традиційно не дуже використовувався. Та сьогодні багато таких функцій виконуються Офісом президента України. Ніхто ж не буде сперечатися, що головним дипломатом країни є саме президент Володимир Зеленський. Тому я, як керівник Офісу президента, виконуючи доручення президента, цим опікуюся. У цьому сенсі я працюю як радник з національної безпеки – як колега Джейк Салліван з США, Єнс Пльотнер з Німеччини тощо.», Єрмак пояснює, чому він так залучений у зовнішню політику.

За його словами, у нього дуже гарні відносини з міністром Дмитром Кулебою та взагалі з МЗС, додаючи, що, на його думку, традиційна дипломатія не може впоратися з глобальним впливом Росії. «Традиційна дипломатія має межі у протистоянні цій машині» – вважає він. За словами Єрмака, немає ніяких червоних ліній щодо втручання в повноваження Кулеби. «Мої повноваження закінчуються там, де закінчується доручення президента.»

«За президента Зеленського ніколи не буде нового «Мінська», не буде такого, чого не прийме українське суспільство, що не відповідає інтересам України.», – сказав Андрій Єрмак, відповідаючи на запитання журналіста, чи готова Україна йти на поступки у формулюванні 10 пунктів плану миру.

Говорячи про країни, які намагаються бути посередниками у встановленні миру між Україною та Росією, Єрмак наголосив, що в них дуже поганий досвід з посередниками. Розкритикувавши «Нормандський формат», він висловив подяку Катару та Ватикану за їхні зусилля. На його думку, країни, як Китай, які мають вплив на Росію, можуть відігравати роль посередника.

«Зараз між США і Україною вже відбулися історичні зміни. Ми стали партнерами, дійсно, в нас дуже потужні союзницькі відносини.» -, Єрмак відповів на запитання щодо США.

Під час інтерв’ю він також пояснив, що таке перемога для нього. «Перемога – це відновлення територіальної цілісності України. Перемога – це гарантії безпеки. Перемога – це повернення всіх наших людей. Перемога – це відповідальність воєнних злочинців. Перемога – це отримання компенсацій для відновлення нашої країни. Перемога – це повернення всіх українських дітей. Перемога – це нова структура безпеки в Європі, де Україна точно відіграватиме одну з провідних ролей.»

Судячи зі слів керівнику Офісу Президента України, можна зробити висновок, що МЗС України, зокрема самий міністр, є не важливою частиною української влади, яка відіграє вирішальну роль у зовнішній політиці, а маріонетка. Усі важливі рішення у сфері зовнішньої політики приймаються в Офісі Президента, що зводить співробітників МЗС до рівня другорядних чиновників.

Враховуючи усе це, переговори Дмитра Кулеби з західними союзниками викликають сумнів: чи має Кулеба право та сміливість висловлювати на зустрічах будь-які самостійні ідеї, або ж його повноваження закінчуються на вивченні напам’ять підготовчих матеріалів, які він отримав від Єрмака? У світлі цього, наскільки серйозно варто ставитися до міністра Кулеби? Здається, він усього лише маріонетка в руках Єрмака…


Posted

in

by

Tags:

Comments

0 responses to “Хто насправді визначає зовнішню політику України?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *