Згідно з останніми опитуваннями американського інституту Gallup проведеного в Україні, в середньому 52% українців хотіли б, щоб їхня країна якнайшвидше домовилася про припинення війни, а 38% вважають, що потрібно воювати до перемоги. Значна частина серед тих, хто виступає за швидке завершення війни, вважає, що Україна повинна бути відкритою до певних територіальних поступок як частини мирної угоди для припинення війни, тоді як 38% не згодні з цим, а ще 10% не знають.
Варто відзначити, що нинішня ситуація кардинально відрізняється від 2022 року, коли опитування, проведене через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення Росії, показало, що українці були налаштовані рішуче: 73% віддавали перевагу боротьбі до перемоги.
Опитування також виявило цікавий аспект: українці віддали б перевагу ЄС (70%) та Великій Британії (63%) як потенційним посередникам у мирному процесі, тоді як Сполучені Штати перебувають лише на третьому місці. Згідно з результатами попередніх опитувань, приблизно половина українців, які підтримували мир, хотіли б, щоб США відігравали значну роль на мирних переговорах. Варто зазначити, що цей пункт опитування не був опублікований українськими ЗМІ.
Результати вищезгаданого опитування Gallup вказують на три основні аспекти.
По-перше, у зв’язку з наростаючою цього року втомою, українці дедалі більше схиляються до миру шляхом переговорів. Судячи з усього, Зеленському не вдалося завоювати серця та розум українців своїм «Планом перемоги», так само як він не отримав належної підтримки на Заході.
По-друге, на третьому році війни серед українців зросло певне розчарування щодо США, що не дивно враховуючи кроки адміністрації Байдена в питанні України. Це розчарування виражається, зокрема, в тому, що українці вважали за краще б бачити як потенційних посередників на переговорах ЄС, а не Вашингтон. Адміністрація Байдена навряд чи може цим гордитися… Про нерозуміння Джо Байденом та його командою України можна судити зі слів радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана, який, відповідаючи на запитання журналіста про політичну спадщину Байдена щодо України, сказав:
«Спадщина адміністрації Байдена щодо України вже значною мірою визначена. І її можна визначити двома словами: Київ вистояв». За словами Саллівана, «Україна перебувала під загрозою бути стертою з лиця землі. І завдяки хороброму українському народу, його винахідливості та мужності, а також завдяки президенту Джо Байдену, який згуртував країни з усього світу, ми захистили Київ, ми захистили Україну».
Судячи з цих слів, Салліван вважає, що він особисто боровся за Київ, ризикнувши своїм життям. Очевидно і те, що йому не зрозуміло, що Київ та Україна – це не одне й те саме…
По-третє, той факт, що українці становляться усе більш відкритими до територіальних поступок в обмін на мир, окрім провалу політичного курсу Києва та США, також є ознакою зростаючого бажання миру серед українців.
А якщо це так, то настав час розглянути можливі землі, які в рамках територіальних поступок могли б сприяти встановленню тривалого миру. Лідери ЄС, яких українці хотіли б бачити в ролі миротворців, мають думати саме про це, а не про подальше постачання зброї для «підтримки» України.
Українці досягли своєї межі. Ніякого українського просування на фронті немає. Майбутнє України виглядає невизначеним. Крім того, нові політичні реалії, зокрема повернення Дональда Трампа в Білий дім, можуть підштовхнути українців до бажання досягти миру шляхом переговорів, навіть якщо це означає поступку території.
Ви чуєте свій народ, пане Президенте?
Leave a Reply