
Президент Франції Еммануель Макрон пройшов зовсім недовгий шлях, щоб стати європейським лідером, який пропонує не тільки французький ядерний щит для ЄС проти Росії, а й свою власну провідну роль у супроводі України до миру та французькі миротворчі сили для підтримання миру в потенційно новій державі-члені ЄС. Цей шлях – не випадково – повністю збігається з періодом російсько-української війни. Питання в тому, чи є підтримка, яку надає Макрон Україні, безкорисливим вчинком, чи це лише привід для того, щоб здійснити план переозброєння Європи, в якому він, як це не дивно, захоче, щоб французькі оборонні компанії були лідерами?
«Ми повинні поважати тих, хто бореться,» – Макрон відреагував на суперечку між президентом України Володимиром Зеленським і керівниками США Дональдом Трампом та Джей Ді Венсом у Білому домі 28 лютого, після чого Зеленський достроково залишив Білий дім, не підписавши Угоду про мінерали між США та Україною. Крім того, Макрон закликав європейців бути «більш згуртованими і сильними, ніж будь-коли і відмовитися від щасливої васальної залежності» від Сполучених Штатів у той час, коли по обидва боки Атлантики прискорюються переговори щодо України.
Варто зазначити, що під час зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном 24 лютого президент США Трамп підтримав розміщення європейських військ для стеження за потенційним припиненням вогню в Україні та допустив, що США можуть надати їм певну підтримку. (Згідно результатам нещодавного опитування, 64 % французів виступають за продовження надання допомоги Україні і за відправлення миротворців після закінчення бойових дій.)
Паралельно з дипломатичними переговорами, також спостерігається активізація у сфері європейської оборони, і Франція намагається відігравати провідну роль у ЄС у цьому питанні.
У рамках цих зусиль, 5 березня Емманюель Макрон виступив зі зверненням до нації. Зважаючи на важливість промови, її можна назвати історичною. «Треба визнати: починається нова епоха. (…) Наша безпека також під загрозою.», – Макрон заявив. «Російська загроза виходить за межі України, вона стосується всієї Європи, у тому числі нас з вами. Росія вже перетворила український конфлікт на глобальний. (…) По суті, Росія випробовує нас, тестує межі прийнятного для нас. Це відбувається у повітрі, на морі, в космосі й за нашими екранами. Її готовність до агресії, схоже, не знає меж.»-, він продовжив. «Мир за будь-яку ціну, досягнутий під російською диктатурою – неможливий. Капітуляція України не є миром. Крах України – це не мир. Також миром не буде припинення вогню, яке є надто крихким.» –, Макрон наголосив.
Зважаючи на важливість теми, варто навести додаткові цитати з виступу.
«Ми повинні підготувати Україну до того, щоби після підписання миру вона не зазнала повторного вторгнення з боку Росії. Це, безсумнівно, потребуватиме довгострокової підтримки української армії. Це також може включати потребу розгортання європейського контингенту. Не йдеться про те, що ці солдати будуть кинуті у бій вже сьогодні, вони не підуть воювати на лінію фронту. Натомість вони будуть там після підписання миру, щоб забезпечити його повне дотримання.», – стверджував Макрон.
Також у рамках прагнення Макрона до європейського лідерства, у переговорах на рівні начальників штабів стосовно створення міжнародних сил безпеки для України, які Франція скликала на 11 березня, взяли участь представники понад 30 країн. Військовим представили план Франції та Британії стосовно створення «коаліції охочих» гарантувати потенційне мирне врегулювання в Україні.
Щодо можливого вирішення російсько-української війни, Макрон неодноразово підкреслював, що він вважає, що його ідея часткового перемир’я може стати основою для подальших переговорів щодо більш широкої угоди та дозволить перевірити готовність Москви виконувати домовленості. «Це перемир’я у небі, на морі й щодо енергетичної інфраструктури дозволить засвідчити добру волю Володимира Путіна, коли він погодиться на таке перемир’я. Тоді можуть початися реальні перемовини про мир.», – міністр закордонних справ Франції Жана-Ноеля Барро заявив, особливо підкреслюючи ідею Макрона.
Перед переговорами в Саудівській Аравії видання Financial Times повідомило про те, що Київ, щоб відповідати вимогам США, мав намір запропонувати часткове припинення вогню – зокрема, далекобійних ударів по РФ та бойових дій у Чорному морі. За джерелами FT, таким чином Україна спробувала переконати США відновити надання розвідувальної та військової підтримки.
А хто вперше запропонував ідею часткового припинення вогню та відправлення європейських миротворців в Україну…?
Враховуючи все це, зовсім не дивно, що під час переговорів в Саудівській Аравії Україна заявила про готовність запровадження 30-денного режиму припинення вогню, за умови, якщо Росія також буде його дотримуватись. Зеленський сказав, що це стосуватиметься «не тільки ракет, дронів і бомб, не тільки в Чорному морі, а також усєї лінії фронту.» В заяві також вказано, що США скасовують паузу у військовій допомозі та обміні розвідданими з Україною.
І президент Франції не зупинився на цьому, а незважаючи на те, що відбудеться 30-денне припинення вогню чи ні, зробив ще один крок до переозброєння Європи, з метою надання підтримки Україні.
Після того, як 34 командувачі арміями з країн НАТО зустрілися в Парижі на переговорах, міністри оборони п’ятьох країн – очільники оборонних відомств Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії та Польщі – зустрілися у середу, 12 березня, у Парижі та пообіцяли конкретні кроки для посилення європейської оборони і надання гарантій безпеки Україні. Міністр оборони Рустем Умєров був запрошений на першу зустріч для обговорення допомоги його країні, після чого другу зустріч присвятили розбудові європейських оборонних спроможностей.
На офіційній церемонії відкриття Паризького форуму з оборони та стратегії, міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню заявив, що необхідно відмовитись від закликів до демілітаризації України, підкресливши важливість її добре озброєних сил для майбутньої європейської архітектури безпеки. Він заявив, що Європа повинна відмовитись від закликів до демілітаризації України, підкресливши, що Франція не підтримуватиме будь-які спроби демілітаризації української армії. Крім того, міністр зазначив, що Європа вступила в «нову еру» в історії, яка суттєво відрізняється від часів холодної війни та періоду «мирних дивідендів», коли світові держави змагалися за вплив.
До цих подій необхідно додати три зауваження.
1) Незважаючи на те, що очільник Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга підкреслив, що тимчасове припинення вогню у російсько-українській війні не означає заморожений конфлікт, якщо чесно, то ця ситуація все одно може перетворитися на щось подібне.
2) Партнери України з Європи, під керівництвом Еммануеля Макрона, продовжують докладати зусиль для зміцнення української армії і надання Україні гарантій безпеки. Що стосується України та Зеленського, то вони, звичайно, вдячні за будь-яку підтримку, проте дуже непросто пробачити Києву те, що він дозволяє використовувати себе для створення нового європейського розлому.
3) А що саме мотивує європейських лідерів поєднувати ідею зміцнення європейської оборони з продовженням військової підтримки України? Невже їм невідомо, що Еммануель Макрон хоче лише зміцнити французьку оборонну промисловість?!
Leave a Reply