
Питання суверенітету, пов’язані з майбутнім розміщенням міжнародних миротворчих сил в Україні, поки що не стоять на порядку денному Києва.
За даними Financial Times, новий проєкт угоди щодо контролю над критично важливими корисними копалинами та енергетичними активами України, виходить за межі початкової спільної економічної угоди, укладеної минулого місяця в межах зусиль Президента США Дональда Трампа щодо припинення російського вторгнення та компенсації військової допомоги Україні. За даними ЗМІ, українські високопосадовці висловили занепокоєння, що нова пропозиція може підірвати суверенітет країни, перенаправити прибутки за кордон та посилити залежність країни від Вашингтона. Проблема в тому, що незважаючи на те, що новий документ охоплює усі мінеральні ресурси, включаючи нафту, газ та ключові енергетичні активи на території України, він усе ще не пропонуэ Києву жодних гарантій безпеки натомість.
Джерела видання Bloomberg також стверджують, що Білий дім виходить за рамки раніше обговореної угоди. Як пише Bloomberg, США наполягають на контролі над усіма великими майбутніми інвестиціями в інфраструктуру та мінеральні ресурси України. Крім того, Вашингтон хоче отримати право вето на будь-яку роль інших союзників Києва, таким чином підриваючи його заявку на членство в Європейському союзі. Зокрема, адміністрація Президента США Дональда Трампа вимагає «права першої пропозиції» на інвестиції в усі інфраструктурні та природні проекти в рамках переглянутої угоди про партнерство з Україною, йдеться у документі, отриманому Bloomberg.
Реагуючи на новий американський підхід до угоди щодо рідкісноземельних металів, Президент Украини Володимир Зеленський заявив, що «дуже рано говорити про угоду», тому що документ потребує детального вивчення, додавши, що йому здається, що Америка зараз змінює правила. «Але я не хочу, щоб у США було відчуття, що Україна проти загалом. Ми показували позитивні сигнали, і ми за співпрацю зі США», – Зеленський наголосив.
Якщо довіряти джерелам, знайомим з новим проектом угоди, то ця нова угода щодо рідкісноземельних металів між Україною та США має комерційний характер та суттєво обмежує права України. У випадку, якщо ця угода буде ухвалена, це означало б безпрецедентне розширення економічного впливу США в найбільшій за площею країні Європи якраз у той час, коли вона намагається приєднатися до ЄС, враховуючи, що з угодою США отримають величезні повноваження з контролю над інвестиціями в Україну в такі проекти, як автомобільні та залізні дороги, порти, шахти, нафта та газ, а також видобуток критично важливих корисних копалин.
Зважаючи на те, що в Києві вже бачать загрозу суверенітету в «Угоді про надра», як вони будуть ставитися до майбутніх французьких та британських миротворчих сил, які, як передбачається, будуть розміщені в Україні для забезпечення миру та цілісності території після того, як мирну угоду буде підписано? Як домовилися президент Франції Еммануель Макрон та британський прем’єр-міністр Кір Стармер на саміті «Коаліції охочих» у Парижі 27 березня, обидві країни готові відрядити миротворців до України та забезпечити безпеку країни всіма засобами.
Якщо Україна передасть США контроль над своїми надрами та дозволить розмістити на своїй території чужі війська, це явно призведе до остаточної втрати суверенітету. У цьому разі не буде більше сенсу надалі мати український уряд, український парламент та українського президента, оскільки в їхніх руках більше не буде жодних прав, необхідних для забезпечення українського суверенітету.
Leave a Reply